Trasy 60 - 80 km

Trasa nr 01 - Do Strzelna przez Pakość

Trasa nr 01 - (62.44 km - czas: 02.42)

Inowrocław >> Solanki >> Cieślin >> Kościelec >> Rycerzewo >> Wielowieś >> Pakość >> Jankowo >> Dobieszewice >> Broniewice >> Trląg >>Głogówiec >> Strzelce >> Bławatki >> Strzelno >> Bławaty >> Ciechrz >>Górki >> Balice >> Ludzisko >> Krusza Zamkowa >> Mątwy >> Inowrocław

Piękna trasa do Strzelna przez Pakość dookoła jezior Pakoskiego i Trląg.

Z Inowrocławia do Pakości bardzo szybka gładka szosa. Można na niej ostro "depnąć" ale trzeba uważać na duży ruch samochodowy. Kierowcy też wykorzystują walory odnowionej niedawno szosy i gnają mocno powyżej setki, o "ścigaczach" już nie wspomnę. Tym razem Pakości nie zwiedzamy.

Od Pakości do Strzelna droga spokojniejsza. Jedzie się wzdłuż jezior oglądając wspaniałą panoramę miejscowości położonych na przeciwległym brzegu: Janikowo, Kołudę Małą, Rzadkwin. W Strzelcach szosa ostro skręca i biegnie groblą na drugi brzeg jeziora. Ten odcinek trasy jest wyjątkowo malowniczy. Po następnych paru kilometrach jesteśmy w Strzelnie.

W Strzelnie dla odpoczyku warto zwiedzić jego cenne zabytki. Najważniejsze to: kościół św. Prokopa, jedna z dwóch zachowanych romańskich rotund w Europie i kościół Św. Trójcy ze sławnymi romańskimi kolumnami pokrytymi figuralnymi płaskorzeźbami.

Ze Strzelna powrót do Inowrocławia spokojną trasą przez Ciechrz, Górki, Ludzisko, Kruszę Zamkową.

Trasa nr 02 - Rajd po gminie Dąbrowa Biskupia

Trasa nr 02 - (61.65 km - czas: 03.08)

Inowrocław >> Mątwy >> Sikorowo >> Dulsk >> Góra >> Łąkocin >> Radojewice >> Pieczyska >> Sobiesiernie >> Pieranie >> Bąkowo >> Dąbrowa Biskupia >> Chlewiska >> Mleczkowo >> Wola Stanomińska >> Stanomin >> Ośniszczewko >> Wonorze >> Modliborzyce >> Parchanie >> Marcinkowo >> Olszewice >> Turzany >> Jacewo >> Inowrocław

60 km pętla dookoła "płuc Inowrocławia" czyli balczewskich lasów. Trasa w znacznej części przebiega przez wioski gminy Dąbrowa Biskupia.

Z Mątew przez Sikorowo i Dulsk dociera się do Góry. W Górze można zobaczyć ciekawą "Kopalnię Soli" (ciągle obowiązuje tu zakaz fotografowania). Sól eksploatowana jest metodą wypłukiwania wodą. Stąd solanka płynie rurami m.in. do 'Zakładów Sodowych' w Mątwach. Z Góry ładną nową asfaltówką przez Łąkocin dojeżdża się do Radojewic. Na początku tej wsi mijamy zakłady mięsne "Viando", których wyroby cieszą dużym wzięciem. Z Radojewic do Dąbrowy Biskupiej jedzie się dalej dość ruchliwą szosą. Po drodze warto zatrzymać się w Pieraniu i zwiedzić zabytkowy barokowy drewniwny kościół Św. Mikołaja. W kościele tym w głównym ołtarzu umieszczony jest cudowny wizerunek Matki Bożej Pierańskiej. Na Kujawach Pieranie podobnie jak Markowice jest pielgrzymkowym Sanktuarium Maryjnym. Kościół też słynie z rokokowej polichromii autorstwa Jana Jerzego Petri. W Chlewiskach pętla zawraca. Drogi prowadzą przez typowe tereny rolnicze. Jedzie się przez wioski Mleczkowo, Stanomin, Ośniszczewko, Wonorze, Modliborzyce aż do Parchania. W tej dużej wsi znajdują się: kościół p.w. Św. Wojciecha, Ośrodek Zdrowia, Dom Pomocy Społecznej. W Parchaniu mieszkał w 1923 roku gen. Władysław Sikorski. We wsi jest izba pamięci i głaz z tablicą poświęcone generałowi. Tuż przed Inowrocławiem w Jacewie mija się gościniec "U Nadraja" popularne miejsce okolicznościowych imprez.

Trasa nr 03 - Wycieczka do Przyjezierza

Trasa nr 03 - (78.06 km - czas: 03.34)

Inowrocław >> Mątwy >> Tupadły >> Krusza Duchowna >> Markowice >> Wymysłowice >> Ciechrz >> Bławaty >> Strzelno >> Miradz >> Nowa Wieś >> Wójcin >> Gaj >> Przyjezierze >> Ostrowo >> Jaworowo >> Ciencisko >> Łąkie >> Jeziorki >> Bronisław >> Rzadkwin >> Ołdrzychowo >> Skalmierowice >> Balice >> Ludzisko >> Krusza Zamkowa >> Mątwy >> Inowrocław

Na południe od Strzelna nad Jeziorem Ostrowskim w ogromnym kompleksie leśnym leży duży, dobrze zagospodarowany i popularny wśród mieszkańców Kujaw ośrodek wczasowy Przyjezierze. Zwykle Inowrocławianie jeżdżą do Przyjezierza samochodami. Sporo jest jednak zwolenników wypraw rowerowych tym bardziej, że w okolicach wczasowiska są doskonałe leśne drogi nadające się do uprawiania turystyki rowerowej.

Z wyjątkiem odcinka Inowrocław - Markowice cała trasa biegnie spokojnymi drogami. Po ostrożnym dojechaniu do Markowic należy zjechać z głównej szosy by dalej przez Wymysłowice, Ciechrz i Bławaty spokojne dotrzeć do Strzelna. Ze Strzelna trasa biegnie wspaniałą leśną szosą do Wójcina. Jadąc nią mija się Miradz i Nową Wieś. W Wójcinie skręca się na Gaj a stamtąd do Przyjezierza.

Po odpoczynku w Przyjezierzu powrót do Inowrocławia inną ale bardzo ciekawą drogą. Teraz trasa prowadzi przez Ostrowo, Ciencisko do Łąkie. Tam uwaga nie skręca się na Strzelno ale jedzie dalej prosto gruntową drogą przez Jeziorki do głównej szosy Strzelno - Gniezno. A stąd asfaltową drogą wzdłuż Jeziora Trląg przez Bronisław, Rzadkwin, Ołdrzychowo, Balice do Ludziska. Ten odcinek drogi jest wyjątkowo piękny widokowo. Z Ludziska prosta droga do Inowrocławia.

do góry

Wszystkie prawa zastrzeżone - (c) Józef Sławiński 2003-2017