Trasy 40 - 60 km

Trasa nr 01 - Moja "duża czasówka"

"

Trasa nr 01 - (41.00 km - czas: 02.00)

Inowrocław >> Solanki >> Cieślin >>Rycerzewo >>Wielowieś >> Pakość >> Jankowo >> Dobieszewice >> Broniewice >> Janikowo >> Ludzisko >> Krusza Zamkowa >> Mątwy >> Inowrocław

Pętla często powtarzana przeze mnie, jako t.z. "duża czasówka". Od Inowrocławia do Pakości szosa o nowej "unijnej" nawierzchni umożliwia szybką jazdę ale z zachowaniem ostrożności ze względu na duży ruch samochodowy. Od Pakości przez Jankowo, Dobieszewice i Broniewice do Janikowa droga spokojniejsza z ładnymi widokami na jezioro Pakoskie i Janikowo. Z Broniewic do Janikowa trasa wiedzie przez groblę na jeziorze Pakoskim (miejsce widokowe). Dalej przez Ludzisko, Kruszę Zamkową i Mątwy powrót do Inowrocławia.

Trasa nr 02 - Do Kruszwicy przez Pieranie i Papros

Trasa nr 02 - (55.00 km - czas: 03.05)

Inowrocław >> Mątwy >> Sikorowo >> Dulsk >> Góra >> Łąkocin >> Radojewice >> Pieczyska >> Sobiesiernie >> Pieranie >> Konary >> Papros >> Wola Wapowska >> Wolany >> Piecki >> Bródzki >> Kruszwica >> Szarlej >> Łojewo >> Sikorowo >> Mątwy >> Inowrocław

Trasa o małym natężeniu ruchu z wyjątkiem odcinka Łąkocin - Pieranie. Ciekawe miejsca po drodze to: Góra - kopalnia soli, Pieranie - zabytkowy kościół drewniany z przepiękną polichromią.

Oczywiście najważniejsza jest Kruszwica. Miasto powszechnie znane, związane z początkami państwowości polskiej, plemienna stolica państwa Goplan i późniejsza stolica pierwszych Piastów. Jest malowniczo położone nad przepięknym i ogromnym jeziorem Gopłem. Nad miastem dominuje Mysia Wieża, z którą związana jest legenda o Popielu i myszkach. Ważnym zabytkiem Kruszwicy jest romańska Kolegiata p.w. śś Piotra i Pawła. Niestety w mieście czuć przykry zapach związany z produkcją "Kujawskiego" oleju z pierwszego tłoczenia reklamowanego w telewizji.

Trasa nr 03 - Dookoła żwirowni w pradolinie Noteci

Trasa nr 03 - (50.20 km - czas: 02.50)

Inowrocław >> Solanki >> Cieślin >> Sławęcin >> Sójkowo >> Radłówek >> Pławin >> Turlejewo >> Helenowo >> Tuczno >> Krężoły >> Leszcze >> Dźwierzchno >> Wojdal >> Mielno >> Ludkowo >> Pakość >> Lechowo >> Gorzany >> Kościelec >> Dziarnowo >> Batkowo >> Rąbin >> Inowrocław

Do Cieślina krótki odcinek bardzo ruchliwej szosy potem piękna trasa prowadząca spokojnymi bocznymi drogami. W Tucznie dominuje stara cukrownia. Dalej po drodze Leszcze z kąpieliskiem nad jeziorem i żwironią. Następnie jedzie się przez Dźwierzchno niegdyś prastary gród na Kujawach, rezydencja biskupia na przełomie X/XI wieku, niestety nie pozostały żadne ślady po przeszłości. Potem droga prowadzi przez Wojdal z największymi na Kujawach zakładami eksploatacji żwiru. Po wyrobiskach powstały ogromne akweny wodne, te najstarsze zarybione są rajem dla wędkarzy. Do Pakości dojeżdża się z pięknym widokiem na jezioro Mielno. W Pakości trzeba koniecznie zwiedzić barokową Kalwarię z 26 kaplicami i kościół p.w. św. Bonawentury. W Kościelcu warto zobaczyć kościół św. Małgorzaty oraz późnoklasycystyczny pałac z parkiem.

Trasa nr 04 - Wycieczka do Ludziska i Markowic

Trasa nr 03 - (47.22 km - czas: 02.22)

Inowrocław >> Mątwy >> Tupadły >> Krusza Zamkowa >> Ludzisko >> Balice >> Górki >> Góry >> Ciechrz >> Wymysłowice >> Markowice >> Niemojewko >> Ludzisko >> Krusza Zamkowa >> Tupadły >> Mątwy >> Inowrocław

Bardzo znaną miejscowością w pobliżu Inowrocławia są Markowice, zwane "Kujawską Częstochową". W miejscowym kościele znajduję się słynąca z cudów figurka Matki Boskiej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw. Z Iowrocławia do Markowic można dojechać rowerem różnymi drogami omijającymi bardzo niebezpieczną główną szosę Inowrocław - Strzelno. Do celu prowadzą znacznie krótsze trasy ale tutaj chodziło mi o przejechanie trasy w granicach 50-ciu km.

Ludzisko dawna wieś rycerska. Stąd pochodzi Jan (z Ludziska) ur. ok. 1400 roku, profesor medycyny, pionier polskiego humanizmu, wykładowca na Akademii Krakowskiej. Ciekawymi obiektami zabytkowymi w Ludzisku są: kościół św. Mikołaja i późnobarokowy pałac. Dalej okrężną, spokojną drogą przez Balice, Górki, Ciechrz, Wymysłowice dojeżdża się do Markowic. Sanktuarium Maryjnym w Markowicach opiekują się ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Prowadzą też Niższe Seminarium Duchowne. Sanktuarium w Markowicach jest miejscem licznych pielgrzymek.

do góry

Wszystkie prawa zastrzeżone - (c) Józef Sławiński 2003-2017