Droga Św. Jakuba

Wstęp

W "Przewodniku Katolickim" nr 30/2010 przeczytałem artykuł pt. "Na Szlaku Jakubowym". Stąd m.in. dowiedziałem się, że "Polska Droga do Św. Jakuba" przebiega przez wiele miejscowości będących terenem mojej pracy zawodowej. Okazuje się, że niemal codziennie poruszam się po tym szlaku, ale muszę się przyznać, że dotychczas nie miałem pojęcia o jego znaczeniu. Poza tym charakterystyczne "muszelkowe" oznakowania na drodze zaczęły się rzucać w oczy dopiero od niedawna. Szlak został prawdopodobnie odnowiony. Nawet widać, że znaki są świeże. Okazuje się też, że prawie cały odcinek kujawsko-pomorskiej drogi od Torunia do Trzemeszna wielokrotnie przejeżdżałem na rowerze w czasie swoich wycieczek po okolicach Inowrocławia.

Camino de Santiago - Droga do św. Jakuba - to od wielu wieków najsłynniejsza europejska sieć szlaków pielgrzymkowych biegnących z różnych zakątków kontynentu do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Apostoła. Szczyt pielgrzymowania przypadał na okres średniowiecza. W kolejnych latach zainteresowanie pielgrzymowaniem do Jakuba stopniowo spadało. Ponowny wzrost zainteresowania szlakiem nastąpił po 1980 roku. Rada Europy zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Szlak stał się pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym. Od kilku lat także w Polsce obserwuje się stopniową rekonstrukcję szlaków biegnących kiedyś przez nasz kraj. Najdłuższy biegł z Estoni przez Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję. Jego polski odcinek zwany Camino Polaco - Droga Polska aktualnie zaczyna się w Ogrodnikach na granicy z Litwą i kończy w Słubicach na granicy z Niemcami. Regionalne odcinki Camino Polaco bywają nazywane Wielkopolską Drogą św. Jakuba "Szlak Piastowski" czy Lubuską Drogą św. Jakuba.

W Polsce odtwarzono już kilkanaście dawnych szlaków pątniczych. Kilka następnych jest w projekcie.
Drogi istniejące
1. Dolnośląska Droga św. Jakuba
2. Wielkopolska Droga św. Jakuba
3. Droga Polska (Camino Polaco)
4. Droga św. Jakuba "Szlak Piastowski"
5. Droga św. Jakuba Via Regia
6. Lubuska Droga św. Jakuba
7. Lęborska Droga św. Jakuba
8. Sudecka Droga św. Jakuba
9. Małopolska Droga św. Jakuba
10. Ślężańska Droga św. Jakuba
11. Miedziana Droga św. Jakuba
12. Nyska Droga św. Jakuba

Moje szczególne zainteresowanie wzbudził kujawsko-pomorski i wielkopolski odcinek szlaku Camino Polaco biegnący z Torunia do Trzemeszna i dalej przez Gniezno do Poznania. Ponieważ znaczna część drogi pokrywa się ze szlakiem "Piastowskim" bywa nazywana Drogą św. Jakuba "Szlak Piastowski". Na Kujawach mieszkam od wielu lat. Drogi, po których biegnie szlak znam praktycznie od bardzo dawna, znacznie wcześniej niż (w 2007 roku) zrekonstruowano i oznakowano na nich Jakubową Drogę.

do góry

Wszystkie prawa zastrzeżone - (c) Józef Sławiński 2003-2017