Wolsztyn 1957-1960

Wolsztyn miasto

Wspomnienia z lat 1957 - 1960

Wolsztyn. Małe wielkopolskie miasteczko. Aktualnie najbardziej znane jest z jedynej czynnej w Polsce i chyba w całej Europie parowozowni. Znajduje się tu około 30 parowozów. Część parowozów nadal odbywa regularne kursy osobowe do Poznania i Leszna. Dumą parowozowni jest "Piękna Helena" najszybszy polski parowóz mogący jechać z zawrotną szybkością 130 km/godz.

Dworzec kolejowy w Wolsztynie


Najsławniejszymi mieszkańcami Wolsztyna byli niemiecki lekarz i bakteriolog dr Robert Koch, który w 1905 roku za całokształt prac badawczych nad gruźlicą otrzymał Nagrodę Nobla oraz Marcin Rożek rzeźbiarz i malarz lat międzywojennych, profesor Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, powstaniec wielkopolski, który został zamęczony przez hitlerowców w obozie w Oświęcimiu w 1944 roku. Miasteczko jest malowniczo położone między dwoma jeziorami Berzyńskim i Wolsztyskim przez które przepływa rzeka Dojca. Jest czyste i zadbane, ma dużo zieleni. Nad jeziorem Wolsztyńskim znajduje się zabytkowy park w stylu angielskim z rzadkimi gatunkami drzew oraz piękny neoklasycystyczny pałac.
W Wolsztynie mieszkałem w latach 1957-1960. Tutaj był początek mojej trwającej do dziś amatorskiej przygody z fotografią. Tutaj w 1958 roku kupiłem swój pierwszy aparat fotograficzny o nazwie "Taxona".


Kąpielisko nad Jeziorem Wolsztyńskim w parku pałacowym. W głębi widać jedyną na tym jeziorze całkowicie zalesioną wyspę.