Inowrocław

Mój Inowrocław

Wstęp

Kłodzko, Wolsztyn i Poznań to miasta mojego dzieciństwa i młodości. Od 1979 roku mieszkam w Inowrocławiu. Fotografia nadal pozostaje moim hobby.

Pół życia w Inowrocławiu


Czas nieubłaganie płynie. Okazuje się, że już połowę życia spędziłem w tym mieście. Inowrocław nie jest miastem "urodziwym" i architektonicznie czymś szczególnie wyróżniającym się. Ale jakoś przyzwyczaiłem się do niego a nawet polubiłem. Mogę powiedzieć, że jest teraz "moim miastem". Czy jednak ostatnim w mojej wędrówce po Polsce?


Obok Bydgoszczy, Torunia i Włocławka ponad 800-letni Inowrocław jest jednym z największych miast w regionie Kujawsko-Pomorskim. W oparciu o lokalne bogactwa surowcowe: sól kamienną i kamień wapienny ma status uzdrowiska i ośrodka przemysłu chemicznego. Leży w pobliżu prasłowiańskich i piastowskich szlaków i ośrodków (Biskupin, Kruszwica, Strzelno). Jest miejscem wielu ogólnopolskich imprez kulturalnych ("Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych", "Festiwal Muzyki Organowej") oraz ogólnopolskich i międzynarodowych sympozjów i konferencji medycznych w "Inowrocławskim Uzdrowisku". Z Inowrocławiem związany jest Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski i Józef Glemp.


Atrakcją miasta jest park zdrojowy "Solanki", ulubione miejsce spacerów i odpoczynku nie tylko dla kuracjuszy ale także dla mieszkańców Inowrocławia.