Drogi Św. Jakuba

Droga Wielkopolska - Szlak Piastowski

Mogilno - Gniezno

Na internetowych mapach przedstawiających ogólnie sieć dróg Św. Jakuba w Polsce powielany jest stale schemat bezpośredniego połączenia drogi z Torunia przez Gniewkowo, Kruszwicę, Strzelno, Wylatowo z Mogilnem. W rzeczywistości tak nie jest. Droga z Torunia została w terenie tak poprowadzona, że dochodzi do Trzemeszna z pominięciem Mogilna. Trzemeszno zaś znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Mogilnem a Gnieznem. "Piastowski" szlak z Mogilna do Gniezna jest w zasadzie tylko łącznikiem Mogilna z Trzemesznem. Dalej droga do Gniezna z obu kierunków jest już wspólna.

Niedawno miałem okazję przebyć cały odcinek trasy z Mogilna do Gniezna. W odróżnieniu od drogi z Torunia do Trzemeszna trasa jest bardzo słabo oznakowana symbolami Św. Jakuba. W sumie jednak szlak jest jednoznaczny i łatwy. Znając miejscowości z planu trasy nie ma wątpliwości którędy iść. Z Mogilna aż do Nowej Wsi Niechanowskiej droga pokrywa się z dobrze oznakowanym czerwonym szlakiem turystycznym. Do Trzemeszna praktycznie cały czas idzie się drogami polnymi. Od Trzemeszna do Gniezna głównie asfaltem. W Nowej Wsi Niechanowskiej rozstajemy się z czerwonym szlakiem i do Gniezna idziemy szosami, na których z rzadka pojawiają się symbole Św. Jakuba.

Mapa interaktywna z zaznaczonym szlakiem

Mapę można przesuwać swobodnie przy naciśniętym lewym klawiszu myszy lub dotykowo.

Opis trasy

Mogilno - kościół Św. Jakuba (0 km)
Od kościoła Św. Jakuba ul. Benedyktyńską w stronę centrum miasta. Następnie w lewo ul. Ks. Piotra Wawrzyniaka do ul. Wodnej. Dalej w prawo do Al. Niepodległości. Tutaj w lewo do ul. Tadeusza Kościuszki. I dalej w lewo ul. Tadeusza Kościuszki. Po 1 km w prawo ul. Wybudowanie do przejazdów kolejowych. Ok 250 m za przejazdem kolejowym na początku wsi Stawiska schodzimy z szosy w lewo w polną drogę zgodnie z czerwonym szlakiem.
Stawiska (3.5 km)
Prosta polna droga.
Gozdawa (5 km)
Nadal tą samą prostą polną drogą. We wsi Izdby droga asfaltowa. W środku wsi po prawej stronie na murze jednego z gospodarstw rzucająca się w oczy płaskorzeźba muszli Św. Jakuba. Ok. 100 m od tego miejsca ponownie schodzimy z szosy w prawo w polną drogę za czerwonym szlakiem w kierunku Duszna.
Izdby (7.5 km)
Prosta polna droga. W Dusznie wchodzimy na asfaltową szosę. Po lewej stronie mijamy neogotycki kościół św. Doroty z dzwonnicą.
Duszno (11 km)
Dalej kilkaset metrów szosą do skrzyżowania z szosą biegnącą do Wydartowa z Wylatowa.
Wydartowo (11.5 km)
Idziemy dalej prosto za czerwonym szlakiem początkowo kilkaset metrów brukiem a następnie polną drogą do samego Folusza. Przed wsią po prawej stronie piękne jezioro. Po dojściu do wsi zaraz za jeziorem skręcamy w prawo.
Folusz (14 km)
Prosta polna droga. W Niewolnie dochodzimy do szosy i skręcamy w lewo w stronę Trzemeszna.
Niewolno (16 km)
Szosą do przejazdu kolejowego w Trzemesznie. Dalej kilkadziesiąt metrów za przejazdem kolejowym ul. Kolejową w prawo w stronę dworca PKP. Na wysokości dworca w lewo wąską ul. Szymańskiego do szosy Gnieźnieńskiej. Przekraczamy ją na przejściu dla pieszych i kierujemy się w stronę centrum miasta, kolejno ulicami Kościuszki, Św. Jana i Mickiewicza do Pl. Kosmowskiego gdzie znajduje się Bazylika Wniebowzięcia NMP.
Trzemeszno (18 km)
Od Pl. Kosmowskiego ul. Mickiewicza i dalej ul. Orchowską do rozwidlenia ulic. W lewo prowadzi oznakowany muszelkami szlak z Trzemeszna do Torunia. W prawo czerwony szlak do Gniezna, którym właśnie idziemy. Dalej droga jest bardzo prosta. Cały czas szosą do Miat.
Miaty (22 km)
Prosto szosą biegnącą przez las do wielkiej polany gdzie znajduje się Krzyżówka.
Krzyżówka - leśniczówka (27 km)
Dalej szosą. Na końcu polany gdzie szosa ponownie wchodzi w las (UWAGA!!!) schodzimy z szosy w prawo za czerwonym szlakiem w leśną drogę. Po ok. 2.5 km dochodzimy do asfaltowej szosy łączącej Piaski z Nową Wsią Niechanowską. Miejsce to nazywane jest Hubami. Tu skręcamy w prawo.
Huby (30 km)
Prosto szosą.
Nowa Wieś Niechanowska (32km)
Za wsią na skrzyżowaniu rozstajemy się z czerwonym szlakiem, który idzie dalej prosto do Kędzierzyna. My skręcamy w lewo i idziemy prosto szosą w stronę Marysina. Od tego miejsca droga oznakowana jest muszelkami Św. Jakuba.
Marysin (34 km)
Nadal szosą prosto. W Niechanowie przekraczamy szosę Gnieźnieńską i dalej ul. Różaną dochodzimy do kościoła Św. Jakuba.
Niechanowo (36 km)
Za kościołem w prawo szosą do Goczałkowa.
Goczałkowo (39 km)
Prosto szosą. Przed Gnieznem szosa przechodzi w kilkusetmetrowy odcinek polnej drogi. Do miasta wchodzimy ul. Sosnową. Po dojściu do ul. Leśnej skręcamy w prawo do ul. Witkowskiej i dalej w lewo tą ulicą do centrum miasta, Rynku i Katedry jako końcowego etapu tego odcinka drogi Św. Jakuba.
Gniezno (47 km)

 Opis trasy - odcinek Mogilno - Gniezno [100 kB]