Drogi Św. Jakuba

Droga Wielkopolska

Gniezno - Murowana Goślina

Na Jakubowej Drodze biegnącej przez całą Polskę z Ogrodnik do Słubic można wyróżnić kilka regionalnych ocinków często traktowanych jako autonomiczne Drogi św. Jakuba. Warmińsko-Mazurski (Ogrodniki-Brodnica), Kujawsko-Pomorski (Brodnica-Trzemeszno), Piastowski (Mogilno-Trzemeszno-Gniezno), Wielkopolski (Gniezno-Murowana Goślina), Lubuski (Murowana Goślina-Słubice).

Poniższa interaktywna mapa przedstawia fragment Drogi Wielkopolskiej. Etap tej drogi z Gniezna do Murowanej Gośliny jest mi już dobrze znany. Planuję przejść całą drogę Wielkopolską z Gniezna do Głogowa.

Mapa interaktywna z zaznaczonym szlakiem

Mapę można przesuwać swobodnie przy naciśniętym lewym klawiszu myszy lub dotykowo.

Opis trasy

Gniezno - Katedra (0 km)
Od Katedry ul. Kanclerza Jana Łaskiego do skrzyżowania z ul. Poznańską. Przechodzimy skrzyżowanie i dalej prosto lewą stroną ul. Kłeckowskiej ok. 450 m do ul. Radosnej. Dalej ul. Radosną ok. 250 m do ul. Piekary. Potem w prawo ul. Piekary; początkowo chodnikiem przez osiedle domków jednorodzinnych a następne polną drogą wzdłuż zarośniętego stawu. Dochodzimy do ul. Żerniki gdzie skręcamy w lewo. Dalej idziemy cały czas prosto ul. Poziomkową do Piekar.
Piekary (4 km)
Z Piekar nadal prosto szosą do skrzyżowania z drogą (197) Gniezno-Kiszkowo i tutaj skręcamy w prawo w stronę Braciszewa.
Braciszewo (6 km)
Zaraz za wsią schodzimy z szosy w lewo w polną drogę prowadzącą prosto do Rzegnowa.
Rzegnowo (9 km)
Długa wieś przez, którą idziemy cały czas prosto asfaltową szosą. Na końcu wsi schodzimy z szosy w polną drogę położoną na skarpie. Po prawej stronie tej drogi widać w dole kilka zarastających stawów. Po 800 m dochodzimy do szosy gdzie skręcamy w prawo i idziemy dalej w stronę Żydówka.
Żydówko (12 km)
W Żydówku na wysokości sklepu schodzimy z szosy w lewo w polną drogą i po 3.5 km dochodzimy do Siemianowa.
Siemianowo (16 km)
Po dojściu do wsi skręcamy a lewo a następnie po 250 m w prawo i na końcu wsi kierujemy się w utwardzoną polną drogę prowadzącą do Waliszewa. Trasa przebiega wzdłuż brzegu j.Lednickiego. Tuż przed Waliszewem droga przechodzi w asfalt.
Waliszewo (19 km)
W Waliszewie warto zobaczć zabytkowy drewniany kościół pw św. Katarzyny z 1759 r. Dalej szosą obchodzimy j. Lednickie. Z Waliszewa dochodzimy do drogi {197} i skręcamy w lewo i po 800 m schodzimy z drogi {197} znowu w lewo w kierunku wsi Imiołki.
Imiołki (21 km)
Przechodzimy całą wieś i na jej końcu skręcamy w prawo. Dalej szosą wzdłuż Pól Lednickich po jej lewej stronie dochodzimy do Lednicy.
Lednica (22 km)
Lednica jest znana głównie z corocznych spotkań katolickiej młodzieży polskiej i zagranicznej. Dalej prosto szosą po 1 km dochodzimy do Skrzetuszewa.
Skrzetuszewo(23 km)
W Skrzetuszewie skręcamy w prawo i po ok. 300 m schodzimy z szosy w lewo w polną drogę. Po przebyciu ok. 1 km skręcamy w prawo w stronę wsi Głębokie.
Głębokie(25 km)
Po dojściu do wsi skręcamy w lewo i po przebyciu 350 m asfaltem schodzimy z szosy w prawo w polną drogę prowadzącą do Charzewa. Po ok 2 km dochodzimy do wsi.
Charzewo(27.5 km)
Na początku wsi skręcamy w lewo a dalej prosto szosą do Sroczyna.
Sroczyn(30 km)
W Sroczynie skręcamy w prawo a po 360 m w lewo w wąską asfaltówkę. Po 1200 m idziemy dalej prosto polną drogą aż do Trustowa.
Turostowo(34 km)
W Trustowie skręcamy w lewo. Początkowo 500 m brzydkiej gruntowej drogi a potem po następnych 500 m asfaltówki skręcamy ponownie w lewo w polną drogę. Od tego miejsca droga prowadzi przez 5 km polami a następnie lasem rozległym łukiem do Dąbrówki Kościelnej. Trudno ją szczegółowo opisać. Trzeba się trzymać znaków, których nie brakuje. Tuż przed Dąbrówką Kościelną mijamy położone po lewej stronie drogi ekskluzywne Osiedle Leśne.
Dąbrówka Kościelna(40 km)
W Dąbrówce na wzgórzu stoi kościół będący znanym Sanktuarium Matki Bożej Dąbrowieckiej. Kościół wybudowano w latach 1930-1936. W kościele tym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia (zwaną też Matką Bożą Dąbrowiecką). Dzięki temu Dąbrówka jest miejscowością pielgrzymkową. Za kościołem skręcamy w lewo w kierunku Głęboczka. Pierwszy kilometr asfaltem potem cały czas prosto przez las leśną szeroką nieutwardzoną drogą. Tuż przed Głęboczkiem po lewej stronie widać w dole niewielkie jezioro. Po dojściu do rozwidlenia dróg skręcamy w lewo w drogę prowadzącą w dół do centrum malowniczo położonej w dolince wioski.
Głęboczek(45 km)
Ze wsi wychodzimy wybrukowaną drogą prowadzącą lekko po górkę. Po 700 m droga przechodzi w piaszczysty leśny trakt. Po ok. 3 km wychodzimy z lasu na asfaltową szosę gdzie skręcamy w lewo i idziemy nią do samego Boduszewa.
Boduszewo(49 km)
Z Boduszewa do Murowanej Gośliny idziemy dalej tą samą szosą. Do miasta wchodzimy ul. Gnieźnieńską. Za przejazdem kolejowym idziemy w prawo ul. Kolejową i po 130 m skręcamy w lewo w ul. Wojska Polskiego. Po dojściu do ul. Poznańskiej skręcamy w prawo i kierujemy się do kościoła św. Jakuba. I tutaj kończy się wspólny dla Drogi Wielkopolskiej i Camino Polaco odcinek jakubowej drogi. Stąd bierze też początek Droga Lubuska (tak nazywany regionalny fragment Camino Polaco) prowadząca do Słubic na granicy z Niemcami.
Murowana Goślina(52 km)

 Opis trasy - odcinek Gniezno - Murowana Goślina [53 kB]