Drogi Św. Jakuba

Camino Polaco

Odcinek Toruń - Trzemeszno

Szukałem w internecie informatorów i dokładnych map ze szlakami Camino de Santiago. Takich, które by mnie zadowoliły nie znalazłem. Wiele osób zainteresowanych pielgrzymowaniem po Drodze Św. Jakuba ma podobne spostrzeżenia. Ponieważ kujawsko-pomorski odcinek Camino Polaco - Drogi Polskiej z Torunia do Trzemeszna znam prawie na pamięć postanowiłem stworzyć własną mapę z wytyczonym szlakiem. Naniesiony przeze mnie szlak jest wiernym odwzorowaniem oznakowanej drogi w terenie, którą przebyłem na rowerze z jednoczesnym zapisem śladu z GPS.

Mapa interaktywna z zaznaczonym szlakiem

Mapę można przesuwać swobodnie przy naciśniętym lewym klawiszu myszy lub dotykowo.

Opis trasy

Odcinek szlaku Św. Jakuba z Torunia do Trzemeszna jest technicznie łatwy. W znacznej części przebiega asfaltowym szosami i utwardzonymi drogami gruntowymi. Leśne drogi są na ogół piaszczyste. Są jednak odcinki polnych dróg gdzie po ulewnych deszczach chodzenie ze względu na błoto i bajora robi się problematyczne. Na szczęście takich dróg jest mało.

Szlak jest oznakowany na ogół dość dobrze. Na prostokątnym niebieskim tle stylizowany żółty symbol muszli Św. Jakuba. Bywają dłuższe odcinki bez znaków ale zwykle tam gdzie nie ma ich na czym namalować np. polne bezdrzewne drogi czy odcinki szosy bez bocznych dróg. W tych przypadkach drogi są jednoznaczne alternatywnej trasy po prostu nie ma. Początki takich odcinków oraz zmiany kierunku szlaku są dobrze oznakowane. Znaki były niedawno odnawiane i nawet widać, że są świeże. Na temat noclegów szczególnie tanich nie wypowiadam się bo nie korzystałem. Jednak w takich miejscowościach jak Gniewkowo, Kruszwica czy Strzelno ostatecznie nocleg można znaleźć chociażby w motelu lub hotelu.

Na wstępie ważna uwaga. Szlak Św. Jakuba z Torunia do Gniewkowa biegnie po trasie niebieskiego szlaku turystycznego. Niebieskie znaki turystyczne są malowane o wiele gęściej niż "muszelki" Jakubowe.

Toruń - kościół Św. Jakuba (0 km)
Wychodząc z kościoła idziemy w lewo ul. Św. Jakuba do ul. Wola Zamkowa, tu skręcamy w prawo i idziemy tą ulicą do Bulwaru Filadelfijskiego. Bulwarem Filadelfijskim dalej w prawo do mostu im. Józefa Piłsudskiego. Lewą stroną mostu na drugą stronę Wisły. Z mostu wspaniały widok na Toruńską Starówkę. Tuż za mostem skręcamy w lewo i po 50 m zawracamy o 180 stopni w alejkę spacerową prowadzącą pod most. Dalej tą drogą do zamku Dybów.
Toruń - ruiny zamku Dybów (2 km)
Cały czas drogą wzdłuż Wisły po wewnętrznej stronie wałów przeciwpowodziowych. Dochodzimy do dawnej przeprawy promowej na wysokości ul. Zagrodowej. Tu przechodzimy wybetonowanym przejściem przez wał na jego zewnętrzną stronę.
Toruń - Fort X - Bateria Nadbrzeżna (4.5 km)
Dalej po zewnętrznej stronie wału (Droga Przy Grobli) do wysokości ruin zamku w Małej Nieszawce.
Mała Nieszawka - Ruiny zamku krzyżackiego (6 km)
Po 200 m skręcamy w lewo w polną drogę i dochodzimy nią do ul. Topolowej i dalej ul. Topolową w prawo dochodzimy do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Mała Nieszawka - kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa(9 km)
Od kościoła idziemy w prawo ul. Toruńską i po ok. 500 m. skręcamy w lewo w ul. Prostą. Ul. Prostą idziemy aż do torów kolejowych. Przed torami kolejowymi skręcamy w prawo i dochodzimy do ul. Szkolnej.
Wielka Nieszawka (9.5 km)
Cały czas trzymamy się ul. Szkolnej aż do przejazdu kolejowego w Cierpicach.
Cierpice (12.5 km)
Od przejazdu kolejowego dalej ul. Szkolną do Szosy Bydgoskiej. Na przejściu dla pieszych ze światłami przechodzimy na drugą stronę szosy i skręcamy w prawo w ul. Sosnową. Tą ulicą idzie się już cały czas aż do wyjścia ze wsi. Po 1,5 km mijamy z prawej strony Nadleśnictwo "Cierpiszewo" a 150 m dalej ul. Sosnowa skręca w prawo a po dalszych 150 m ponownie w lewo. Na wysokości poprzecznej ul. Gniewkowskiej kończy się asfalt i ul. Sosnowa przechodzi w prostą piaszczystą leśną drogę prowadzącą aż do leśniczówki w Jarkach. Przed leśniczówką skręcamy w lewo.
Jarki (19.5 km)
Z Jarek szlak prowadzi cały czas leśną drogą przez Puszczę Bydgoską aż do leśnej asfaltowej szosy Cierpice - Gniewkowo. W tym miejscu skręcamy w prawo dalej wędrujemy szosą do samego Gniewkowa. Około 1 km przed końcem lasu po prawej stronie na wysokości wioski Dąblin parking i "Miejsce uświęcone krwią męczeńską ponad 4 tysięcy osób zamordowanych bestialsko przez zbrodniarzy hitlerowskich w latach 1939 - 1943" a po lewej stronie za lasem znajduje się wioska Zajezierze.
Zajezierze (26.5 km)
Na końcu lasu wkraczamy na szosę-ulicę Zajezierną prowadzącą do centrum Gniewkowa. Dochodzimy do skrzyżowania z obwodnicą Inowrocław - Toruń. Dalej w Gniewkowie szlak prowadzi ulicą Toruńską następnie w lewo ul. Kilińskiego do przejazdu kolejowego a za nim ok. 100 m skręca w prawo w ulicę Przemysłową.
Gniewkowo (30 km)
Na końcu ul. Przemysłowej szlak przechodzi w polną drogę prowadzącą prosto ok. 3 km do Wierzbiczan. W połowie drogi po lewej stronie kapliczka. Przed Wierzbiczanami dochodzimy do asfaltowej szosy Wierzchosławice - Gąski i skręcamy w lewo do wioski. W środku wioski po lewej stronie w parku pałac.
Wierzbiczany (34.5 km)
Z Wierzbiczan do Gąsek szlak prowadzi cały czas asfaltową szosą. W Gąskach przy kościele p.w. Chrystusa Króla Wszechświata rozwidlenie dróg.
Gąski (37.5 km)
Od tego miejsca idziemy szosą w prawo po łuku w stronę Parchanek. Po 200 m na wysokości budynku starej gorzelni schodzimy z szosy w prawo w zadrzewioną polną drogę prowadzącą do Słońska. UWAGA! Po ok. 2 km szlak skręca w lewo w bezdrzewną polną drogę do Parchania przez tzw. Czajkowo i dochodzi w Parchaniu do szosy Słońsko - Parchanie. Tutaj skręcamy w lewo. W środku wsi kościół Św. Wojciecha i dawny pałac, w którym mieszkał Władysław Sikorski.
Parchanie (42 km)
Od kościoła idziemy przez środek wsi w stronę szosy Inowrocław - Ośniszczewko i skręcamy na szosie w lewo. Po drodze mijamy z lewej strony Dom Pomocy Społecznej z prawej Ośrodek Zdrowia. 400 m za Ośrodkiem Zdrowia szlak skręca w prawo w polną drogę w stronę lasu. Tuż przed lasem mostek na Kanale Parchańskim.
Kanał Parchański - mostek (44.5 km)
Od mostku prosta przepiękna droga wiedzie cały czas przez las popularne miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe mieszkańców Inowrocławia. Po ok. 1.8 km skrzyżowanie sześciu dróg z "wysepką" i drogowskazem. UWAGA!!! na znaki. Droga ze szlakiem piaszczysta, druga od prawej strony. Dochodzimy nią do krzyżówki na zachodnim końcu Niemojewa. Na krzyżówce po prawej stronie przydrożny krzyż a po lewej stary budynek byłej szkoły.
Niemojewo (47.5 km)
Dalej idziemy prosto ok. 2 km trochę przez las potem przez pola do Pławinka przy szosie Inowrocław - Dąbrowa Biskupia. Na skrzyżowaniu z szosą po lewej stronie kapliczka.
Pławinek (49.5 km)
Przekraczamy szosę i idziemy nadal prosto gruntową drogą przez Pławinek i Dulsk do wsi Góra. W Górze droga przecina szosę łączącą tę wieś z Inowrocławiem. Po lewej stronie na górce cmentarz i kościół Św. Trójcy. Można tam zboczyć (200 m) i przy okazji zobaczyć jeszcze za górką "Kopalnię Soli".
Góra (51 km)
Od szosy szlak wiedzie dalej prosto przez 3 km utwardzoną wapiennym kamieniem drogą aż do Łojewa. W Łojewie droga dochodzi do asfaltowej szosy łączącej Inowrocław z Kruszwicą. Skręcamy w lewo i cały czas idziemy tą szosą aż do samej Kruszwicy.
Łojewo (54 km)
Szosą prosto do Szarleja.
Szarlej (58 km)
Szosą prosto do Kruszwicy. Do Kruszwicy wkraczamy ulicą Cmentarną. Na początku miasta po prawej stronie początek jeziora Gopło, dalej cmentarz i słynna Romańska Kolegiata.
Kruszwica (63 km)
Kruszwica jest miejscem ciekawych atrakcji turystycznych. Oprócz Kolegiaty warto zobaczyć półwysep na Gople z parkiem i sławną "Mysią Wieżą". Przez miasto szlak prowadzi następującymi ulicami. Z Cmentarnej w prawo Kolegiacką, potem w prawo Zamkową przez most do Rynku. Z Rynku w lewo ul. Stary Rynek i dalej prosto ul. Poznańską do Łagiewnik.
Łagiewniki (64 km)
UWAGA!!! Tuż za Łagiewnikami szlak zbacza w prawo w prościutką jak szprycha polną drogę wyłożoną płytami betonowymi (na wzór "torów kolejowych") prowadzącą przez 3 km polami aż do Polanowic. Droga dochodzi do asfaltowej szosy Sokolniki - Polanowice. Tu skręcamy w lewo i kierujemy się szosą w stronę wsi. Dalej przez wieś (UWAGA!!! pilnować znaków) łukiem w prawo do polnej drogi łączącej Polanowice z Sukowy.
Polanowice (68.5 km)
Po dojściu do polnej drogi Polanowice - Sukowy skręcamy w lewo. UWAGA!!! Po ok. 700 m szlak zbacza z tej drogi pod kątem prostym w prawo i dalej idzie polną drogą przez osadę Janikowo do Książa (nieco ponad 2 km). Po dojściu do Książa skręcamy w lewo w stronę szosy asfaltowej przechodzącej przez wieś.
Książ (72 km)
Na skrzyżowaniu we wsi skręcamy w prawo w kierunku wsi Stodoły. Po przejściu ok. 500 m szlak zbacza z szosy w lewo w polną drogę i prowadzi nią przez pola prosto do samego Starczewa. Ponieważ Książ jest na górce świetnie widać tę drogę. W Starczewie droga dochodzi do asfaltowej szosy prowadzącej do Strzelna.
Starczewo (74.5 km)
Ze Starczewa przez Strzelno Klasztorne do Strzelna prosta droga prowadzi szosą. Do Strzelna wchodzimy ul. Parkową i dalej ul. Kościelną pod kościół Św. Trójcy i romańsko-gotycka Rotundę Św. Prokopa, zabytki klasy zerowej.
Strzelno (77.5 km)
Spod kościoła Św. Trójcy szlak prowadzi dalej z ul. Kościelnej w lewo ul. Gimnazjalną, potem w prawo ul. Powstania Wielkopolskiego, potem w lewo przez Pl. Daszyńskiego, potem znowu w lewo ul. Raj, i za przejazdem kolejowym w prawo w ul. Szulczewskiego, i po ok. 150 m (UWAGA!!!) zbacza w prawo w "polną" ul. Kwiatową razem z niebieskim szlakiem im. Szulczewskiego. Dalej ul. Kwiatowa przechodzi w prostą polno-utwardzoną drogę dochodzącą do wsi Łąkie. Przed samą wsią wchodzimy na szosę asfaltową.
Łąkie (81.5 km)
Z Łąkie prosta droga szosą do Zbytowa.
Zbytowo (84.5 km)
Idziemy dalej szosą. Na tym odcinku nie zauważyłem znaków.
Gębice (89 km)
Nadal idziemy szosą.
Marcinkowo (90 km)
W Marcinkowie skręcamy w lewo na Gozdanin zgodnie ze znakami drogowymi. Za przejazdem kolejowym prosta droga asfaltowa do samego Gozdanina.
Gozdanin (92.5 km)
W Gozdaninie skręcamy w prawo i (UWAGA!!! na znaki) po ok. 400 m schodzimy z asfaltu w lewo w polną drogę. Stąd idziemy 2.5 km prosto przez pola do samego Wylatowa. W Wylatowie musimy obejść jezioro. Więc po dojściu do wsi skręcamy w prawo. Dochodzimy do szosy Strzelno - Trzemeszno, tu skręcamy w lewo i po 300 m ponownie w lewo do szosy na Krzyżownicę.
Wylatowo (95 km)
Z Wylatowa prosta droga asfaltową szosą do Krzyżownicy.
Krzyżownica (98 km)
Z Krzyżownicy do Popielewa także prosta droga gruntowa i trochę asfaltowa.
Popielewo (103 km)
Prosta asfaltowa szosa blisko jeziora z ładnymi widokami.
Zieleń (107 km)
Szosą do samego Trzemeszna. Do miasta wchodzimy ul. Orchowską. dalej prosto ul. Mickiewicza do Pl. Kosmowskiego. Tu przy Bazylice Wniebowzięcia NMP koniec trasy Toruń - Trzemeszno.
Trzemeszno (108 km)

 Opis trasy - odcinek Toruń - Trzemeszno [119 kB]