Drogi Św. Jakuba

Camino Polaco

Odcinek Golub Dobrzyń - Toruń

Jest to kolejny kujawsko - pomorski odcinek Camino Polaco". UWAGA - droga ta w całości pokrywa się z żółtym szlakiem turystycznym . Żółty szlak jest dobrze oznakowany. Natomiast oznakowanie drogi symbolami św. Jakuba jest bardzo kiepskie. Jakubowe znaki spotyka się o wiele rzadziej (długie odcinki drogi bez znaków), często brak ich w krytycznych miejscach (zmiana kierunku drogi). Gdyby kierować się tylko "muszelkami" miejscami można łatwo zejść ze szlaku. Stąd pewnie ślad GPS przedstawiony na "polskiedrogi.kompant.pl" w kilku miejscach nie pokrywa się z właściwą drogą.

Mapa interaktywna z zaznaczonym szlakiem

Mapę można przesuwać swobodnie przy naciśniętym lewym klawiszu myszy lub dotykowo.

Opis trasy

Golub Dobrzyń - kościół pw. św. Katarzyny (0 km)
Z placu kościoła pw. św. Katarzyny wychodzimy przez bramę na narożniku ulic Podmurnej i Kościelnej i skręcamy w lewo w ul. Kościelną. Po dojściu do Rynku skręcamy w lewo, przechodzimy Rynek i kierujemy się dalej prosto w ul. 17 Stycznia a następnie przez most na Drwęcy na ul. Mostową. Za mostem na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Kilińskiego trzymając się jej prawej strony. Po 100 metrach ul. Kilińskiego zamienia się deptak. Dochodzimy do Placu 1000-lecia. Obchodzimy ten plac idąc w prawo a potem w lewo do ul. Lipnowskiej {droga 554}. Tu skręcamy w prawo a po 100 metrach w lewo (zgodnie z zakrętem - kierunkowskaz Kikół). UWAGA! po ok 200 metrach od zakrętu schodzimy z ul. Lipnowskiej w prawo w ul. Sosnową i idziemy nią cały czas prosto aż do Ruźca. Ul. Sosnowa od skrzyżowania z ul. Świerkową do skrzyżowania z ul. Irysową ma nawierzchnię gruntową i biegnie przez las. Za lasem wchodzimy na szosę. Po drodze most na rzece Ruziec.
Ruziec (3 km)
UWAGA! Na końcu wsi tuż przed lasem schodzimy z szosy w prawo w leśną drogę (kierunkowskaz: Pomorzany 2.5 km, Grudza 3.5 km, Strachowo 4.0 km). Tym przepięknym leśnym traktem idąc cały czas prosto dojdziemy do Ciechocina. Po drodze mijamy boczne drogi z kierunkowskazami do leśnych osad.
Strachowo (7.5 km)
Od Stachowa droga prowadzi w dół do Doliny Drwęcy. Po 300 metrach niemal styka się z lewym brzegiem wartkiej rzeki. Piękny widok na meandry. Za stykiem z rzeką droga biegnie pod górę a 300 metrów przed Dulnikiem ponownie w dół do Doliny Lubianki lewego dopływu Drwęcy.
Dulnik (9 km)
W Dulniku znajduje się warty zobaczenia jaz na rzece Lubiance i drewniany młyn. Od Dulnika droga jest pofałdowana i biegnie początkowo przez las a potem pola i łąki wzdłuż lewego brzegu Drwęcy. Przepiękne widoki. Do Ciechocinie wchodzimy na szosę {569} po lewej stronie mostu na Drwęcy i skręcamy w lewo w górę do centrum wsi.
Ciechocin (12.8 km)
We wiosce warto zobaczyć kościół pw. św. Małgorzaty. Przy skwerku z figurą Matki Boskiej skręcamy w prawo i idziemy cały czas prosto w kirunku Jesionki.
Jesionka (13.7 km)
Od Jesionki nadal prosto leśną drogą ponad 3 km do Józefowa. 800 metrów przed Józefowem po prawej stronie drogi w dole leśne jezioro z łabędziami.
Józefowo (17.4 km)
Po wyjściu z lasu (po prawej stronie gospodarstwo, na wprost kilkadzisiąt metrów kapliczka) skręcamy w lewo. Dalej idzimy drogą przez Józefowo między stawami a następnie przez las obok dość dużego jeziora "Józefowskiego" położonego nieco w dole po lewej stronie drogi. Po wyjściu z lasu skręcamy za żółtymi znakami w prawo w dość szeroką polną drogę biegnącą skrajem lasu. Drogę od widzianego w głębi Szemberkowa-Lelitowa odziela rozległe pole. Po 500 metrach docieramy do szosy i zabudowań wsi.
Szemberkowo (20.0 km)
Idziemy dalej prosto główną szosą przez Szemberkowo do Mierzynka.
Mierzynek (22.7 km)
Na początku wsi za żółtymi znakami skręcamy w lewo na szosę prowadzącą do Brzozówki. Po 1.5 km schodzimy z szosy w lewo w ul. Wierzbową. Początkowy odcinek tej ulicy wygląda jak kawałek zwykłej polnej drogi. Po ok. 100 metrach przechodzimy obok dużego drzewa, na którym namalowane są obok siebie żółty znak turystyczny i Jakubowa żółta muszelka na niebieskim tle. Dalej ulicą Wierzbową dochodzimy ul. Toruńskiej {droga 10} i kierujemy się w lewo do skrzyżowania ze światłami.
Brzozówka (25.1 km)
Na skrzyżowaniu przechochodzimy ul. Toruńską i idziemy dalej prosto asfaltową ul. Leśną. Po 750 metrach dochodzimy do lasu, asfalt kończy się. Dalej idziemy gruntową drogą przez las. Po dalszych 250 m przejazd kolejowy i betonowy bunkier. Po ok. 750 m od przejazdu kolejowego UWAGA! skręcamy za żółtymi znakami w prawo (brak Jakubowych oznakowań) i idziemy 4.5 km cały czas prosto przez las do szosy {657}. Po dojściu do drogi {657} kierujemy się nią w lewo przez most nad autostradą w stronę Złotorii. Do Złotorii wchodzimy ul. Toruńską {657}.
Złotoria (32.1 km)
Przez Złotorię cały czas prosto ul. Toruńską aż do Kościoła pw. św. Józefa.
Złotoria - Kościół pw. św. Józefa (34.2 km)
Za kościołem schodzimy z ul. Toruńskiej w prawo w uliczkę (deptak) Warszawską i dalej po przejściu przez mostek na Drwęcy wchodzimy ul. Turystyczną do Kaszczorka. Po dojściu do dużego skrzyżowania kilku ulic skręcamy w prawo w ul. Na Przełaj. Na końcu tej ulicy skręcamy w lewo w ul. Szczęśliwą. Skrzyżowanie ul. Szczęśliwej z Dożynkową.
Toruń - Osiedle Kaszczorek (33.8 km)
Cały czas prosto (ok. 2 km) ul. Szczęśliwą do ul. Wieżowej. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.
Toruń - Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (35.7 km)
Koło kościoła skręcamy w prawo i idziemy dalej ul. Wieżową do ul. Turystycznej. Następnie w prawo ul. Turystyczną do ul. Przy Skarpie. Ulicą Przy Skarpie w lewo i po 200 m tuż za uliczką Wianki skręcamy ponownie w lewo idąc dalej za żółtymi znakami ścieżą wzdłuż płotu hali sportowej w dół i prawo w stronę Wisły (lasek-park na skarpe). Po dojściu w pobliże brzegu Wisły ścieżka ponownie prowadzi do góry i w lewo aż do ul. Winnej. Ulicą Winną w lewo (widoki na Wisłę i nowy most) ok. 1 km do ul. Szosa Lubicka. Tutaj w lewo i po 150 m ponownie w lewo i dół w ul. Winnica. Dalej ul. Winnica pod wiaduktami nowego mostu i obok osiedla apartamnetowców na skarpie do ul. Romualda Traugutta. Ulicą Romualda Traugutta w lewo i prosto na Bulwar Filadelfijski. Z Bulwaru z prawo w ul. Wola Zamkowa i potem w lewo ul. św. Jakuba do Kościoła pw. św. Jakuba.
Toruń - Kościół pw. św. Jakuba. (44.7 km)

  Opis trasy - odcinek Golub Dobrzyń - Toruń [53 kB]